Jesteś 47883 osobą odwiedzającą nas.


bip

Dom Pomocy Społecznej położony jest przy trasie Radom – Iłża. Gmina Iłża, powiat radomski
dworek_miniBudowniczym zabytkowego „Dworku” był Jacek Roch z Chyżowa – dziedzic Malenia i Krzyżanowic. „Dworek” został wybudowany w 1801r. Ostatnim właścicielem był Zygmunt Chrzanowski z żoną Anną Dobiecką. Po II wojnie światowej „Dworek” został przejęty przez państwo a w roku 1948 rozpoczął tu działalność Uniwersytet Ludowy.

Od 1951 roku budynek przeznaczono na szkołę, która funkcjonowała do 1958r. W tym też roku, w zniszczonym „Dworku”, powstał Dom Starców tzw. „Przytułek dla Dorosłych”.

W 1967 roku nastąpiła reorganizacja placówki i tak powstał Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci. Od tej pory Dom miał charakter placówki opiekuńczo – wychowawczej, dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Pod koniec roku 1990, dyrektorem Domu została mgr Teresa Trześniewska. Rozpoczęły się wówczas duże zmiany w sposobie funkcjonowania Domu, które zmierzały do osiągnięcia wymaganych standardów.

W 1992 r. zarządzeniem wojewody radomskiego została zatwierdzona zmiana nazwy na Dom Pomocy Społecznej dla Kobiet Niepełnosprawnych Intelektualnie i od tej pory Dom pełni funkcję placówki opiekuńczej.

W roku 1995 rozpoczęto budowę nowego budynku, przeznaczonego dla 70-ciu mieszkanek, z pomieszczeniami na terapię zajęciową oraz rehabilitację z hydroterapią. Budynek został oddany w kwietniu 1997 r. W dniu 11 sierpnia 1997r nowy budynek zaczął tętnić życiem.

W roku 1998 rozpoczęto budowę nowego skrzydła dla 60-ciu mieszkanek, które do tej pory przebywały w starym, zabytkowym „Dworku”. Uroczyste otwarcie nowego skrzydła nastąpiło 13 października1999r. Znacząca poprawa warunków lokalowych wpłynęła pozytywnie na pozom życia mieszkańców i jakość świadczonych usług.

W 2008 roku Dom Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach osiągnął wymagane standardy i uzyskał pozwolenie na prowadzenie Domu na czas nieokreślony oraz wpis do Rejestru Domów Pomocy Społecznej.

cert_2009_miniiW dniu 3.09.2009r. DOM POMOCY SPOŁECZNEJ w Krzyżanowicach otrzymał Certyfikat "OPIEKA BEZ AGRESJI". Certyfikat został wydany przez Partnerstwo " OPIEKA BEZ AGRESJI".
Przyznany Certyfikat "Opieka bez Agresji" potwierdza profesjonalne przygotowanie zespołu terapeutyczno-opiekuńczego placówki do sprawowania opieki pozbawionej przemocy.

Dom Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach © 2009 Created by 2K